انتخاب صفحه

آموزش مسائل جنسی از چه سنی باید شروع شود؟

دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

آموزش مسائل جنسی از چه سنی باید شروع شود؟

قسمت اول

کودکان از اوایل دوران کودکی علاقه‌مندند تا درباره‌ی بدنشان یاد بگیرند و بدانند. آن‌ها متوجه تفاوت بین دختران و پسران می‌شوند و به صورت طبیعی کنجکاو هستند. خردسالان اغلب وقتی که برهنه هستند آلت تناسلی خود را لمس و دست‌کاری می‌کنند مثلا وقتی که در حمام و وان هستند و یا کهنه‌ی آن‌ها را عوض می‌کنید. در این مرحله از رشد آن‌ها شرم و حیایی ندارند. چنین رفتارهایی مانند فعالیت‌های جنسی بزرگسالان نیستند و نشانه‌های طبیعی‌ای از کنجکاوی هستند و این رفتار نباید تنبیه و سرزنش شود.

پس وقتی که کودک خردسال شما خودش را لمس می‌کند شما باید چه کنید؟
هر خانواده‌ای بر اساس ارزش‌ها و میزان راحتی از روش خودش استفاده می‌کند. اما این را به خاطر داشته باشید که واکنش شما به #کنجکاوی فرزندتان این را به او خواهد فهماند که این کارها” قابل‌قبول” است و یا “شرم‌آور” است.

خردسالانی که سرزنش می‌شوند و یا مجبور می‌شوند تا احساس بدی نسبت به این کنجکاوی خود داشته باشند ممکن است توجه خود بر بخش‌های خصوصی بدنشان را افزایش دهند و یا احساس شرم کنند.

بعضی از والدین تصمیم می‌گیرند تا لمس کردن‌های معمولی را نادیده بگیرند و یا مسیر توجه کودک را به چیز دیگری تغییر دهند. بعضی‌ها نیز ممکن است بخواهند به آن اذعان کنند در حالی که می‌دانند کودک دوست دارد خودش رو کشف کند ولی معتقدند این یک موضوع خصوصی است و این خوب نیست که کودک این کار را در محیط‌های عمومی انجام دهد.
صرف‌نظر از متغیرهای ژنتیک و متعاقب آن هورمونی که باعث می‌شوند یک نوزاد با جنسیت مؤنث یا مذکر به دنیا بیاید، آدمی از همان بدو تولد با مناسبات مرتبط با جنسیت مواجه است و این مواجهه تا زمان مرگ نیز ادامه دارد.

(۳ بازدید)

درباره نویسنده

دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگرمطب: میرداماد، میدان مادر، خیابان سنجابی (یهروز). کوچه یکم، سمت راست، پلاک 8. واحد 1722904886 22904887

drm-gh@

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

جدیدترین ویدیو

بارگذاری...

بررسی های اخیر

بازدیدها

Total27576962
Today33
This Week77195
This Month343934