واقعیت های رشد نوجوانان

 

دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

واقعیت های رشد نوجوان

به‌تدریج که نوجوانان از والدین خود جدا و مستقل می‌شوند، پی می‌برند که چه کسی هستند و وظیفه‌ آنان چیست؛ آنان هویت خود را تعریف می‌کنند.

برای نوجوانانی که در پی یافتن هویت خویش هستند، امری عادی است که ایده‌ها، عقاید و ارزش‌های والدین خود را رد کنند و به‌جای آن ایده‌ها، باورها و ارزش‌های دوستان خود را بپذیرند. با وجود این حتی زمانی‌که چنین چیزی را می‌دانید و مشاهده می‌کنید نوجوانتان دیگر نمی‌خواهد خود را جزئی از خانوادۀ سنتی ‌شما به‌شمار آورد؛ احساس نگرانی می‌کنید.

آیا وقتی نوجوان اولویت‌ها و علایق خودش را بیان می‌کند، فکر می‌کنید که او آن کارها را فقط برای سرپیچی و مخالفت با شما انجام داده است؟ ولی واقعیت این است که او می‌خواهد به این شیوه مطرح کند که این عقاید و نظرات متعلق به شخص او است نه اینکه هدفش این باشد که شیوۀ زندگی شما را مسخره کند و مورد انتقاد قرار دهد.

جست‌وجوی هویت برای نوجوانان نوعی احساس شکنندگی درونی ایجاد می‌کند. آنها نمی‌خواهند در برابر همسالان و والدین‌شان احساس ضعف کنند.

نوجوان دوست دارد احساس استقلال کند و در برابر دیگران بی‌نظیر باشد. نمی‌خواهد سربار شما و دیگر اعضای خانواده باشد. او ممکن است در هنگام تلاش برای رسیدن به استقلال و یکتایی بیش از اندازه مغرور به نظر برسد. ممکن است برای دعوا و جدال راجع به موضوعاتی مثل پوشیدن پیراهنی خاص در مدرسه و یا ۱۵ دقیقه دیر آمدن در آخر هفته بیش از حدتلاش کند. انجام این کارها به‌دلیل احساس لذت یا لجبازی وی در آن شرایط نیست بلکه موضوع غرور در میان است. وقتی نوجوانان حس می‌کنند که با آنها مثل بچه‌های کوچک برخورد می‌شود؛ واکنش آنها مخالفت و سرکشی است.

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر