ارتباط زناشویی

 

 قدم گذاشتن به چاله‌ی‌ آب

درصد زیادی از طلاق‌ها، از سوی‌ زنانی درخواست می‌‌شود که فکر می‌‌کنند شوهران‌شان به احساسات آن‌ها توجه ندارند. در حالی که، به‌ندرت مردانی‌ را دیده‌ایم که جز در مواقع خشم و ناراحتی‌ به احساسات زنان‌شان بی‌‌توجه باشند. در واقع، اغلب مردان می‌‌خواهند توجه خود را به همسرانشان نشان دهند، اما برای‌ این کار به مهارتی‌ احتیاج دارند که رفتارشان آن‌ها را شبیه زنان نسازد. مهارتی‌ که(( قدم گذاشتن به چاله‌ی‌ آب )) می نامیم. و منظور ما از چاله‌ی‌ آب احساسات منفی‌ است که زنان آن‌ها تجربه می‌‌کنند. منظور احساس عصبی‌ بودن، مضطرب بودن، ناراحت بودن یا افسردگی‌ است.

ممکن است مردان در این زمان بخواهند زنان‌شان را از چاله بیرون بکشند، به آن‌ها راه حل نشان دهند و بگویند چه می‌‌توانند بکنند که از این مخمصه نجات یابند. بدون شک، شما هم بارها این روش را در گذشته تجربه‌کرده‌اید، اما با خشم، رنجش یا اتهام او مواجه شده‌اید که می‌‌گوید: «تو حال مرا درک نمی‌‌کنی‌

بسیاری‌ از مردان در این زمان، عقب نشینی می‌‌کنند و چاله را ندیده می‌‌انگارند که این بر نگرانی شریک زندگی‌‌ِشان که می‌‌ترسد تنها و منزوی‌ شود می‌‌افزاید.

ضرورت دارد وقتی‌ همسرتان ناراحت است با او به ((چاله‌ی‌ آب قدم)) بگذارید ، زیرا به او اطمینان خاطر می‌‌دهید که در مواقع خطر می توانید از شدت ناراحتی‌ او بکاهید.

جان کلام این‌که در کنار همسرتان باقی‌ بمانید، ناراحتی‌ او را نادیده نگیرید، برای‌ او راه حل پیدا نکنید، نگویید چه کار کند. به زور او را از (چاله‌ی‌ آب )بیرون نکشید. کافی‌ است مدت کوتاهی‌ در کنار او باقی‌ بمانید. بعد می‌‌توانید به اتفاق، چاله را ترک کنید.

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر