سخصیت سالم (قسمت سوم)

۳ـ خودشکوفایی‌ یا خلاقیت

«خلاقیت» به معنای‌ آفرینش چیزی‌ است که قبلاً و توسط دیگری‌ ساخته نشده باشد.

زندگی‌ انسان‌ها با چند دهه قبل قابل مقایسه نیست. الگوهای‌ زندگی‌ نیز از یک شهر تا شهر دیگر تفاوت‌های‌ چشمگیر دارند. تنوع وسیع زندگی‌ بشری‌ و پیشرفت گسترده صنعت و تکنولوژی‌ محصولِ خلاقیت بشر است.

انسان‌ها می‌‌توانند طرح‌هایی‌ در ذهن خود بسازند که تاکنون مشابهی‌ برای‌ آن را ندیده و نشنیده باشند. آن‌ها می‌‌توانند با جابه‌جا کردن اجزای‌ پدیده‌ها، ادغام پدیده‌های‌ مختلف، بزرگ یا کوچک کردنِ اجزای‌ آن‌ها و معکوس کردن روندِ معمولِ انجام کار طرح جدید و محصول تازه‌ای‌ خلق کنند.

 از آن‌جا که «خلاقیت» یک ویژگی‌ انسانی‌ است، شکوفا کردن این استعداد درونی‌، یکی‌ از ویژگی‌‌های‌ ضروری‌ «شخصیت سالم» است. لازم نیست این خلاقیت حتما به صورت تولید یک کالای‌ جدید یا خلق یک اثر هنری‌ خود را نشان بدهد. ابداعِ یک غذای‌ جدید، چیدن دکوراسیون متفاوت و طراحی‌ خلاق و بدیعِ برنامه روزانه زندگی‌ نمونه‌های‌ ساده‌ای‌ از خلاقیت هستند.

 گرچه استعداد خلاقیت در برخی‌ افراد بیشتر از سایرین است، هیچ‌کس فاقد این استعداد نیست. هر کس به قدر استعدادی‌ که در آفرینندگی‌ دارد، لازم است این استعداد را به‌کار گیرد.

کارهای‌ روزانه خود را در طی‌ هفته مرور کنید. ببینید در چه کارهایی‌ «صاحب سَبک» هستید و چه کارهایی‌ را از دیگران آموخته‌اید و کاملاً آن‌ها را «تقلید» می‌‌کنید. سعی‌ کنید هر هفته در یکی‌ از کارهایتان بازنگری‌ کنید و آن را به سَبک جدیدی‌ انجام دهید. ممکن است شیوه قبلی‌ِ انجام آن کار ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر باشد. لازم نیست حتما سبک جدید شما بهتر از سبک‌های‌ معمول باشد، مهم این است که شما استعداد آفرینندگی‌ خود را تمرین بدهید. زمانی‌ فرا خواهد رسید که در زمینه‌ای‌ سبک شما بهتر از سبک دیگران باشد.

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران
 
 
   
دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی روانپزشک و رواندرمانگر