سندرم اردک چیست؟

سندرم اردک چیست؟

اصلاح سندرم اردک از آنجایی می‌آید که اردک در حالی که روی آب شناور است، ارام و با ملایمت به نظر می‌آید، اما در واقع در زیر آب دیوانه وار پا می‌زند، اما شما نمی‌توانید آن را ببینید و تنها شناوری او را مشاهده می‌کنید. این احساس "ماندن روی آب" را می‌توان در دانش‌آموزانی دید که از بیرون آرام به نظر می‌رسند، اما در واقع در حال تلاش هستند تا زمانی که واقعا آن آرامش را به دست بیاورند، نقشش را بازی کنند. آنها تلاش زیادی می‌کنند تا آرام و موفق به نظر بیایند. با سایت دکتر قاسمی همراه باشید.

سندرم اردک، یک تشخیص رسمی پزشکی نیست، با این حال گفته شده‌است که این سندرم نشان‌دهنده آن است که فرد در واکنش به استرس‌های شدید،  دچار  افسردگی‌های بالینی، اضطراب یا بعضی دیگر از این بیماری‌های روانی می‌شود. در حالی که در مراحل ابتدایی این اسم خنده‌دار یا حتی جذاب به نظر می‌رسد، اما عواقب آن که شامل افسردگی و اضطراب می‌شود، اصلا خنده‌دار نبوده و باید جدی در نظر گرفته شود.

علائم سندرم اردک

واکنش‌های هر فردی در مقابل استرس‌های شدید، متفاوت است، بعضی از افراد به خوبی با آن کنار می‌آیند، اما بعضی دیگر متوجه شده‌اند که استرس بخشی از هر کاری که انجام می‌دهند، است. در افراد مبتلا به سندرم اردک، واکنش‌های فیزیکی در مقابل استرس‌های شدید، متفاوت است. بعضی‌ از افراد می‌گویند که در این شرایط دچار سردرد شده، خوابشان بهم می‌ریزد و در تمرکز کردن دچار مشکل می‌شوند، سایرین بیان می‌کنند که احساس تنش یا عصبانیت به آنها دست می‌دهد.

در بعضی از افراد احساس افسردگی یا کم و زیاد شدن اشتها (خوردن عصبی) دیده می‌شود. وقتی استرس به اندازه کافی شدید شود، این احساس غافلگیرکننده به فروپاشی فرد منجر می‌شود که در این صورت، فرد مبتلا به طور کامل علاقه خود را به انجام فعالیت هایی که قبلا برایش جذاب بوده از دست می‌دهد.

عوامل خطر سندروم اردک

چندین عامل وجود دارد که خطر ابتلا به این سندروم را بالا می‌برد که بیشتر آنها با زندگی‌های دانشجویی ارتباط پیدا می‌کنند، برای مثال وقتی برای اولین بار باید به دور از خانواده زندگی کنند و برنامه‌های آنها و کارهایی که باید انجام دهند به طور قابل توجهی نسبت به دوران دبیرستان افزایش می‌یابند. افرادی که سابقه بیماری‌های روحی و روانی دارند، در این شرایط مستعد ابتلا به سندرم اردک هستند.

زنان بیشتر احتمال دارد که به اختلالات افسردگی و اضطراب مبتلا شوند. تصور می‌شود که این امر نیز تا حدودی به دلیل تفاوت‌های جنسیتی و همچنین شیوه‌های تربیتی است که در آن زنان تشویق می‌شوند تا در فشارهای زندگی اینگونه واکنش‌ها را از خود نشان دهند که برخلاف چیزی که از مردان انتظار می‌رود، است.

افسردگی و اضطراب همچنین خصیصه‌ای است که به ژنتیک هم مربوط می‌شود، بنابراین افرادی که از خانواده‌هایی می‌آیند که در آن پدر یا مادر یا هر دو آنها اضطراب یا افسردگی دارند، بیشتر احتمال دارد که به این سندروم مبتلا شوند.

درمان سندروم اردک

برای درمان این سندروم، ممکن است روانپزشک از درمان توام با دارو برای بهبود افسردگی و اضطراب استفاده کند تا ناآرامی بیمار را کاهش دهد. متقابلا پزشک ممکن است هر دارویی که بیمار از قبل مصرف می‌کند و  احتمال دارد افسردگی و اضطراب او را بیشتر کنند، کم می‌کند. مشاوران سلامت روانی هنگام درمان بیماران مبتلا به سندرم اردک از دو نوع روان درمانی یا "گفتار درمانی" استفاده می‌کنند: روان‌درمانی بین فردی و درمان شناختی رفتاری. هر دوی این شیوه‌ها می‌تواند هفته‌ها یا حتی ماه‌ها زمان ببرد تا تاثیر خود را نشان دهد، اگرچه ممکن است، روان درمانی سختگیرانه‌تر و آن هم برای مدت زمانی طولانی‌تری نیاز باشد تا موارد حاد این سندرم درمان شود.

"روان‌درمانی بین فردی" شامل کمک‌هایی می‌شود که بیمار بتواند از مجموعه‌ای از مهارت‌ها برای کنار آمدن با احساسات و روابط موثر استفاده کند. پزشک می‌تواند به او کمک کند تا از این شیوه‌های مختلف برای دستیابی به اهدافی که برای خود تعیین کرده است، استفاده نماید.

از سمت دیگر درمان شناختی رفتاری شامل تغییر در شیوه‌های تفکر فرد در ارتباط با مسائل خاص می‌شود. در این مرحله پزشک به بیمار کمک می‌کند تا افکار و فرضیاتی که باعث می‌شود دچار استرس، اضطراب یا افسردگی شود را متوجه شده و سپس از تکنیک‌های اصلاح رفتار استفاده نماید تا بیمار روش‌هاس سالم و موثرتری را برای مقابله با استرس‌های خود به کار بگیرد.

دکتر مهدی قاسمی

نویسنده: دکتر مهدی قاسمی

روانپزشک و رواندرمانگر

مشاهده سایر مطالب دکتر مهدی قاسمی
نظرات کاربران